Szombathely MJV Polgármesteri Hivatal
Egészségügyi, Kulturális és Koordinációs Iroda
Szombathelyi Értéktár Bizottság
Cím: 9700 Szombathely, Kossuth Lajos u. 1-3.
Telefon: +36/94/520-151
E-mail: info@szombathelyiertektar.hu
A szentmártoni temető egyike hazánk és Európa legrégebbi és egyben legtovább is használt sírkertjének.
„Ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli a múltját, nézd meg a temetőit.” – Széchenyi István Szombathelyen a Szent Márton úti temetőnek már kétezer éves múltja van, bár, ha végig sétálunk az ódon hangulatú temetőben a síremlékek között, kétszáz évesnél régebbit napjainkban már nem találhatunk. A szentmártoni temető egyike hazánk és Európa legrégebbi és egyben legtovább is használt sírkertjének, azonban 1962-től már nem temetkeznek ide. A történészek szerint már a Kr. sz. 2. században temetkeztek ide. A temetőben híres szombathelyi családok sírköveit lehet fellelni, olyan neves emberek nyugszanak itt, akiknek emlékét utcatáblák is őrzik. A Szombathelyi Szépítő Egyesület alapító elnökének, Varasdy Károlynak a síremléke is itt található, akárcsak az egyesületben tevékenykedő számos jeles városvezető, tisztségviselő sírköve is: Kárpáti Kelemen tudós tanár, Bodányi Ödön városi főmérnök, Herbst Géza alispán, és a sort még hosszan lehetne folytatni.
Szombathely városának egy kiemelt jelentőségű területe ez a temető, hiszen a feltételezések szerint itt született Szombathely híres védőszentje, Szent Márton. Ráadásul a föld sok rétegben rejt csontokat, hiszen nem a legfelső sírok a legrégebbiek. Sajnos a temetőt a II. világháború során bombatámadás érte, amely sok kárt tett a sírokban. A fosztogatás és a vandalizmus sem kerülte el a temetőt, akárcsak a sok exhumálás, amit az a hír váltott ki, hogy kegyeleti parkot kívántak létesíteni a temető helyén.A szombathelyi Szent Márton temető az egyik olyan része a városnak, amely még nagyban őrzi a város történelmét. Ezt szeretné szervezetünk megóvni, megőrizni az utókornak. A Szombathelyi Szépítő Egyesület munkájának lényegét tömören összefoglalja az alábbi Vörösmarty Mihály idézet: „A múltat tiszteld a jelenben, s tartsd a jövőnek.” A szombathelyi Szent Márton temető számos, kiemelkedő fotográfus sírját rejti. Itt nyugszik a hírneves Knebel família több tagja, az amatőr fényképész Vizmathy Géza, valamint Boldogházi Kiss Zoltán, a 20. század elejének egyik legjelentősebb fényképészeti szakírója.
Lezárt temető területe: 6 ha 214 m².
A Szombathelyi Szépítő Egyesület 2014 óta több sír - Bodányi Ödön, Balogh Gyula, Kisfaludy Sándor, Dr. Dunst János, Hidassy Krisztina és Knebel Jenő - felújítását és beültetését végezte el. Az ifjúsági tagozat bevonásával a fiatalok tudást is kaptak, Szombathely híres-neves emberei élettörténetének elmesélésével. A Szombathelyi Temetkezési Kft-vel együttműködve Balogh Gyula (sírhelyét a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság „A” kategóriában a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánította). Sírja teljes felújításon esett át, míg Kisfaludy Sándor síremléke részben került felújításra.
Források:
Torjay Valter: A Szentmártoni temető c. kiadvány
Takács Ferenc: Porladó kövek árnyékában c. könyve
https://acenter.hu/Szent-Marton-uti-temeto-lezart-koztemeto-Szombathely-4375/
http://www.viasanctimartini.eu/egyeb-latnivalok/szombathelyi-pantheon---neves-szombathelyiek-a-szent-marton-utcai-temetoben
https://www.alon.hu/szombathely-temeto-szent-marton-tortenelem-muveszet-weores-sandor/szombathelyi-szent-marton-uti
http://szombathely.varosom.hu/latnivalok/vallasi-epuletek/Szentmartoni-temeto.html
https://www.youtube.com/watch?v=WokzyqnhOMM
https://www.nyugat.hu/cikk/14456_sirok_es_dalok_szent_marton_temetoben
http://vaskarika.hu/hirek/reszletek/3569/
http://szombathelypont.hu/latnivalok/romai-emlekek-nyomaban/szent-marton-temeto-es-savaria-okereszteny-emlekei.282/
http://szombathelyi7.hu/hirportal/program/8633-jelkepek-a-szent-marton-temeto-sirkovein-virtualis-seta-a-cicerkertben
https://www.kisalfold.hu/orszag-vilag/dozerolt-utalap-kegyeleti-park-vagy-megovott-orokseg-2231878/
http://www.hirlevelplusz.hu/szombathelyi-szent-marton-temeto-mult-orzoje/
http://www.torjayvalter.com/cikkek/publikaciok/szentmarton.pdf
https://www.lokal.hu/2017-10-seta-kozben-megelevenedett-mult/
https://www.alon.hu/node/3025 A Szent Márton úti temető: Porladó kövek árnyékában